Šaltalankiai.....

Šaltalankis paplitęs Europoje, Azijoje, Australijoje ir Šiauries Amerikoje. Gydomosios šių uogų savybės žinomos jau seniai. Liaudies medicinoje vartojami vaisia, sėklos ir lapai. Šaltalankio vaisiuose yra 10-19 % sausųjų medžiagų. Šaltalankio vaisiai rūgštūs, nes juose yra tik 3,5 % cukraus ( sachrozės, gliukozės, fruktozės)  ir 3,2% organinų rugščių (obuolių, folinės). Sėklose yra 12% riebiojo aliejaus , vitamino C ( 450mg/100g), vaisiuose – 9%. Gausu vitaminų B1, B2, P, E, provitamino A, mineralinų medžiagų – kalio ( 220mg/100g), kalcio (9-16mg/100g), foforo, geležies.

Dažniausiai uogos renkamos po šalnų, kai praranda kartumą. Jos valgomos šviežios, verdamas kisielius, uogienės, gaminamos trauktinės, likeris.

                                                               Šaltalankiai su cukrumi

Šaltalankiai, apibarstyti cukrumi, stikaliniuose išsilaiko visą žiemą.  Uogas nuplauti, sudėti į emaliuotą puodą, dubenį, įberti  tiek pat cukraus, išmaišyti kad dalis uogų sustrintų, sudėti į 0,5l stiklainius, užpilant 4/5 jų tūrio, ant viršaus užberti cukraus. Stiklainius užrišti pergamentiniu popieriumi.

Uogas galima paruošti ir kitaip. Tik surinktas prinokusias uogas sudėti į stiklainius ir užpilti šaltu virintu vandeniu. Stiklainius uždengti polietileniniais dangteliais ir laikyti šaltai.

Šaltalankių apiejus

     Uogas nuplauti, išdžiovinti 60C temperatūtoje. Išimti sėklas, minkštimą, smulkiai sumalti kavamale, suberti į stiklinį indą, užpilti aliejumi ( kukurūzų, alyvų, saulėgražų), pašildyti iki 40-50C. Aliejus turi apsemti šaltalankius. 5-7 dienas laikyti kambario temperatūroje tamsioje vietoje, retkarčiais pamaišant.  Po to mišinį išspausti , išfiltruoti, palikti , kad nusistovėtų, kol aliejus nuskaidrės. Laikyti vėsioje vietoje , užkimštą kamsčiu.

Šaltalankių sultys

1 kg šaltalankių , 1 stiklinė vandens.

Uogas sugrūsti, sudėti į emaliuotą indą, supilti vandenį, pakaitinti iki 60-65C. nukelti nuo ugnies, palaikyti 3-4val., išspausti sultis , palikti, kad nusistovėtų, nupilti nuo nuosėdų ir iškošti. Sultis užvirinti, išpilstyti ir sandariai uždaryti.

 

Laikrodis

Apklausa

Kaip stiprinate imunitetą siaučiant gripui?
 
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Paieška