Peties sąnario ankštumo sindromas – ką reiktų žinoti?

 

Peties sąnario ankštumo sindromas – viena iš dažniausiai diagnozuojamų peties sąnario patologijų, kuri pasireiškia vis jaunesniems žmonėms. Ką kiekvienas iš mūsų turėtų žinoti apie šį susirgimą? Konsultuoja klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ kineziterapeutė Kristina Putiatovaitė.

Kas yra peties sąnario ankštumo sindromas ir kokie jo simptomai?
Peties sąnario ankštumo sindromas yra labiausiai paplitusi peties sąnario patologija, sukelianti peties sąnario funkcijos praradimą ir pacientų, turinčių šią patologiją, nedarbingumą.Šiam sindromui būdingi simptomai:

 • ·         sumažėjusi siekimo ranka už nugaros judesio amplitudė;
 • ·         skausmas, keliant ranką virš galvos;
 • ·         peties raumenų silpnumas;
 • ·         skausmas naktį, ypač gulint ant pažeisto peties.

Kaip vystosi peties sąnario ankštumo sindromas?
Iš visų žmogaus kūno sąnarių, peties sąnarys pasižymi plačiausios apimties judesiais ir tik esant nesutrikusiai deltinio bei rotatorių manžetės raumenų pusiausvyrai užtikrinami normalūs judesiai peties sąnaryje.Peties sąnario ankštumo sindromas  pasireiškia, kai rotatorių manžetės sausgyslės ir popetinis tepalinis maišelis suspaudžiami tarp žastikaulio ir mentės petinės ataugos. Po mentės petine atauga atsiranda lėtinis dirginimas, vystosi uždegimas, pacientas pradeda jausti skausmus. Negydant uždegimas pereina į lėtinę randėjimo stadiją, pradeda veikti trinties jėgos tarp petinės ataugos ir žastikaulio galvos bei jo gumburėlių. Dėl mažėjančios sukamųjų raumenų funkcijos nuolat ir nenutrūkstamai pradedamos traumuoti šių raumenų sausgyslės. Galiausiai susidėvi rotatorių manžetės sausgyslės ir įvyksta daliniai arba visiški jų plyšimai.


Ar rankos arba peties skausmo priežastimi gali būti kitų organų sutrikimai?

Jeigu skauda ranką ar petį, tai dar nereiškia, kad sergate peties sąnario ankštumo sindromu.Tokį skausmą gali sukelti pilvo ertmės uždegimas arba nesveika tulžies pūslė. Peties skausmas gali kilti ir dėl stuburo kaklinės dalies pažeidimo. Skausmas gali pasireikšti ir praėjus keliems mėnesiams ar metams po traumos. Norint nustatyti tikrą skausmo priežastį, būtina atlikti tyrimus.


Kaip diagnozuojamaspeties sąnario ankštumo sindromas?

Pacientas turi būti nuosekliaitiriamas įvertinant visus nusiskundimus, atliekant testus ir instrumentinius tyrimus. Ištyrimą sudaro šie etapai:

 • ·         anamnezė (ligos istorija);
 • ·         apžiūra;
 • ·         apčiuopa;
 • ·         judesių analizė;
 • ·         raumenų funkciniai testai;
 • ·         skausmo įvertinimo testai;
 • ·         rentgenologinis tyrimas;
 • ·         minkštųjų audinių instrumentiniai tyrimai (ultragarsas, magnetinis branduolių rezonansas).

Kokio amžiaus žmonės serga šia liga?
Šiuolaikiniame pasaulyje žmogus vis mažiau juda, todėl ši liga pasireiškia vis jaunesniems žmonėms. Skausmai gali varginti tiek sunkiai kaime dirbančią moterį, tiek jauną sportininką.

Kaip gydomaspeties sąnario ankštumo sindromas?
Daugiau nei du trečdaliai pacientų, kuriems diagnozuojamas peties sąnario ankštumo sindromas, pasveiksta taikant konservatyvų gydymą. Šios ligos konservatyvus gydymas yra kompleksinis ir taikomas apie 6-12 mėnesių. Gydymo programa susideda iš kelių gydymo metodikų, kurios yra derinamos tarpusavyje.
Konservatyvų gydymą sudaro:
1. medikamentinis gydymas;
2. fizioterapija (elektrostimuliacija, ultragarsas, elektroforezė, šalčio ir šilumos procedūros);
3. kineziterapija (pasyvūs ir aktyvūs judesių amplitudę didinantys pratimai, izometriniai ir izotoniniai raumenų stiprinimo pratimai, minkštųjų audinių ir sąnarių mobilizacija).


Kuris iš gydymo metodų yra pats svarbiausias gydant šią ligą?
Kineziterapija yra vienas iš svarbiausių peties sąnario ankštumo sindromo konservatyvaus gydymo metodų.


Ką turėtų žinoti sergantyspeties sąnario ankštumo sindromu?
Sergant peties sąnario ankštumo sindromu, nusilpsta peties, ypač rotatorių manžetės, raumenys. Todėl praėjus ūmiajam ligos periodui labai svarbu juos stiprinti, kad pacientas vėl galėtų normaliai judinti ranką. Rekomenduojama atlikti specialius kineziterapijos pratimus, kuriuos prižiūri kineziterapeutas. Prieš kineziterapijos užsiėmimus sąnarys visada turėtų būti pašildomas penkias minutes. Po to atliekamas sąnario tempimas, darant judesių amplitudės pratimus. Raumenys stiprinami atliekant žasto lenkimą, atitraukimą, vidinę ir išorinę rotaciją bei tiesimą. Tokių pratimų metu gali būti naudojami nedideli svoriai ir tampri guma.

 

 Jeigu turite klausimų apie peties sąnario ankštumo sindromą, siųskite juos el.p. Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai , mes juos pateiksime klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ kineziterapeutei Kristinai Putiatovaitei, kuri mielai sutiko atsakyti į juos

 

Laikrodis

Apklausa

Kaip stiprinate imunitetą siaučiant gripui?
 
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis

Paieška