Apie kavoje esančias medžiagas
Anksčiau, kai buvo tyrinėjamas kavos poveikis sveikatai, tyrėjai atkreipdavo dėmesį tik į tai, kaip organizmą veikia kofeinas. Tačiau kavoje yra ir kitų sudedamųjų medžiagų. Ir žalia, ir skrudinta kava turi niacino (B grupės vitamino), chloro grupės rūgščių, aminorūgščių, mineralinių druskų, cukraus ir lipidų. Skrudinimo metu chloro rūgštys pakinta, todėl kava įgauna specifinį skonį. Chloro rūgštys veikia tam tikrus smegenų centrus, vadinamuosius malonumo, skausmo, bei stimuliuoja kai kuriuos kitus centrus. Rūgščių kavoje yra daugiau nei kofeino, todėl, kai geriate kavą, ši kavos sudedamoji medžiaga greičiau patenka į kraują ir smegenis nei kofeinas, todėl tuojau pat pagerėja nuotaika. Kofeinas žmones veikia nevienodai. Vieni gali išgerti po keletą puodelių per dieną ir nejausti jokio diskomforto, o kitiems ir po vieno puodelio padidėja arterinis kraujospūdis, pradeda mausti širdį, padidėja širdies plakimas, sutrinka miegas.
Neigiamas kavos poveikis
Širdies negalavimai. Pernelyg daug kavos gali sukelti širdies smūgį. Kofeinas turi tiesioginės įtakos pulso dažnumui.
Nemiga. Kadangi kava- visuotinai žinomas žvalumo stimuliatorius, išgėrus jos vakare gali būti sunku užmigti. Užmigti mus paragina smegenyse išsiskiriantis hormonas melatoninas, o kofeinas jį užblokuoja.
Nuotaikų kaita. Nustatyta, kad išgėrus daugiau nei 6 puodelius kavos per dieną smegenų veikla pernelyg suaktyvėja, susilpnėja koncentracija ir reakcija. Kofeinas gali lemti dažną nuotaikų kaitą, susijaudinimą, perdėtą emocingumą.
Atsargiai su vaistais. Kofeinas sustiprina nuskausminamųjų vaistų poveikį. Tačiau atsargiai – kai kurių vaistų sudėtyje esančio paracetamolio ir didelio kiekio kofeino poveikis gali sukelti kepenyse negrįžtamų pakitimų.
Gali sukelti persileidimą. Nustatyta, kad toms, kurios kasdien suvartoja po 200 mg. Ir daugiau kofeino, dvigubai padidėja rizika patirti persileidimą. Toks kiekis kofeino yra 2 puodeliuose kavos, 4 puodeliuose arbatos, 6 šokolado plytelėse.
Teigiamas kavos poveikis
Plaukų augimas. Mokslininkai atrado, kad kofeinas stimuliuoja plaukų folikulų augimą galvos odoje. O tiksliau, kofeinas blokuoja chemines medžiagas, galinčias pažeisti folikulus. Tiesa, plinkantiems vyrams džiūgauti dar ankstoka – nuo plaukų slinkimo juos apsaugotų nebent … 60 puodelių kavos per dieną! Bet ar verta taip rizikuoti savo sveikata?
Celiulitas. Nors kavos gėrimas nepadės numesti svorio, kofeinas leis išlaikyti stangresnę kūno odą. Kofeinas laikomas viena veiksmingiausių priemonių kovojant su celiulitu.
Kepenų ligos. Keletas puodelių kavos per dieną gali sumažinti tikimybę susirgti alkoholio sukelta kepenų ciroze 20%. Jei išgeriate daugiau nei 4 puodelius kasdien, šios ligos rizika sumažėja 80 %.
Kokia kava geriausia ir sveikiausia, galite atsakyti tik jūs patys
Puodelis juodos kavos, išgertas ryte, suteiks žvalumo, pagerins dėmesio koncentraciją.
Mažytis espresso padės, kai reikia staiga padidinti dėmesio koncentraciją, intensyviau mąstyti, tačiau neverta ja piktnaudžiauti, kadangi didesnis kofeino kiekis sukels irzlumą ir net padidins nuovargį.
Kavą su pienu ar grietinėle gali rinktis tie, kuriems padidėjęs skrandžio rūgštingumas, o kapučino – malonus būdas praleisti pusvalandį šnekučiuojantis su draugais ar aptariant verslo reikalus. Vis dėlto kava su grietinėle, kapučino, airiška kava – tai ir papildomos kalorijos, todėl besiskundžiantys antsvoriu tokia kava turėtų mėgautis rečiau.
Taigi, geriant kavą, svarbiausia atsižvelgti į savo organizmo poreikius, o saikingumas svarbu kalbant ir apie šį gėrimą.