Ar daugelis tėvų, augindami savo vaikus šiandieninio gyvenimo sąlygomis, susimąsto apie sveiką aplinką, kurioje jie auga, valgymo įpročius, regėjimą, taisyklingą laikyseną, nuolatinį apsilankymą pas šeimos gydytoją ar stomatologą? Juk sveiki tėvai ir vaikai – tai žingsnis link laimingos šeimos, kuriančios tobulą fizinę bei dvasinę savijautą.
Labai svarbu laiku pastebėti vaiko regos sutrikimus. Jei regėjimas laiku ir taisyklingai koreguojamas, vėliau sekti vaiko akių būklę yra daug paprasčiau ir lengviau. Vaiko akimis reikia jau rūpintis nuo pat mažens. Profilaktiškai akis pas oftalmologa reikėtų pasitikrinti 1 metų, 3 metų amžiuje, prieš ruosiant vaiką į darželį ar mokyklą. O vėliau patartina profilaktiškai tikrinti vieną kartą metuose – pavasarį ar prieš kiekvienus mokslo metus. Ne tik vaikų, bet ir suaugusių žmonių akys patiria didžiulę informacijos ir aplinkos veiksnių įtaką. Televizorius, kompiuteris nuo pat mažumės gali rimtai pakenkti regėjimui, tad vaikams nepatartina praleisti prie „žydrojo“ ekrano daugiau kaip 1 – 2 valandas per dieną. Taip pat ir suaugusiems, padirbus valandą prie kompiuterio, reikėtų daryti bent 10 min pertrauką.
Apie žmogaus gyvenimo būdą ir įpročius parodo taip pat ir jų dantys. Jau nuo pat ankstyvos vaikystės dantis reikia kruopščiai ir taisyklingai prižiūrėti. Pačiu pirmuoju dantuku mažylis džiaugiasi būdamas maždaug pusės metų, tad pirmąjį apsilankymą pas stomatologą reiktų suplanuoti jau po mažylio pirmajo gimtadienio. Sulaukus 2,5-3 metų mažyliui baigiasi dygimo procesas t.y. tokių metų jo burnytėje turetų būti apie 20 pieninių dantų ir tai reiškia, jog vaiko dantis jau reikia prižiūrėti kaip suaugusiojo. Kadangi pienininiai dantys yra labiau pažeidžiamesni, jie greičiau genda, tad nereikėtų vaiko per daug džiuginti gazuotais gėrimais, saldumynais, antraip dantų ėduonis jam garantuotas. Pernelyg tingus maisto kramtymas, miegojimas ant aukštos pagalvės gali sugadinti sukandimą, kuris tokiame amžiuje kaip tik pradeda formuotis. Nuolatiniai dantys pakeičia pieninius, kai vaikas buna maždaug 6 metų. Kartais būna atvejų, kada nuolatiniai dantys pradeda kaltis, o pieniniai net nekliba, tada gręsia pavojus, kad nuolatiniai dantys išaugs kreivi. Todėl kai tik prasikala pirmieji nuolatiniai dantys svarbu apsilankyti pas stomatologą.
Ne tik vaikams, bet ir suaugusiems reikėtų profilaktiškai apsilankyti pas stomotologą kas pusmetį. Taip pat yra svarbu pasirenkant dantų šepetėlį. Jie yra gaminami įvairaus kietumo, dydžio ir formos, o burnos higienistai juos skirsto pagal šerelio skersmenį, tad pirkdami šepetėlį dantims, būtina, kad jis atitiktų vaiko amžių (tokia informacija yra pateikiama ant pakuotės). Taip pat svarbu keisti dantų šepetėlį ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
Rūpestingiems tėvams reiktų nepamiršti, jog jų vaikams svarbus yra profilaktiškas apsilankymas pas šeimos gydytoja. Sveikatos tikrinimosi metu yra matuojamas vaikų svoris, ūgis, kraujospūdis, tikrinama klausa, regėjimas, dantys, širdies ir plaučių darbas, atliekami įvairūs tyrimai, stebima laikysena. Profilaktiškai tikrinantis dažnai nustatomi ir ligos požymiai, todėl laiku apsilankius pas gydytoją galima greičiau užkirsti kelią sveikatos negalavimams. Prireikus, šeimos gydytojai gali nukreipti mažuosius pas reikiamą tam tikros srities specialistą. Toks apsilankymas pas gydytoją yra svarbus ne vien tik pristatant pažymą vaiko mokyklai, bet svarbu yra stebėti ir vaiko augimą bei vystymąsį.
Paveldimumas ir aplinka daro įtaką žmogaus augimui bei vystymuisi. Mityba žmogui teikia ne tik išorinį grožį, bet ir suteikia jėgų, užtikrina gerą savijautą, tad šeimoje labai svarbu valgymas visiems drauge t.y. vaikai turetų valgyti kartu su šeima. Tuomet valgymas žadintų jiems apetitą, teiktų malonumą. Vaikai, kurie nepakankamai pavalgo arba yra netinkamai maitinami, jų organizmas tampa silpnesnis, dėl nepakankamo atsparumo dažniau serga, auga mažesni, prasčiau mokosi. O užsitesęs vienokios ar kitokios medžiagos nepakankamumas organizme sukelia tam tikras ligas (pvz.: mažakraujystę, rachitą). Ar pakankama vaiko mityba, rodo sveika jo išvaizda, energingumas. Tiek vaikams, tiek suaugusiems svarbu yra vartoti įvairų maistą, kadangi nė vienas maisto produktas neturi visų organizmui reikalingų medžigų. Vartojant įvairų maistą, organizmas gauna pakankamai energijos, baltymų, vitaminų, skaidulų ir mineralinių medžiagų. Tad sveika ir saikinga mityba veda link geros savijautos.
Šeima, tiek vaikai, tiek suaugę, turi rūpintis ne tik savo, bet ir artimo sveikata. Kiekvienas iš mūsų nori turėti begalės jėgų, trykšti energija, būti gražiais ir stipriais ne tik išore, bet ir vidumi. Visa tai reikia kurti patiems, stengtis, jog vaikai augtų sveiki ir žvalūs – nuo pat mažų dienų mokyti juos prisižiūrėti save bei savo sveikatą. Tačiau ir suaugę turėtų nepamiršti savęs – puoselėti vitaminais bei tinkama mityba savo organizmą, profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją. Juk, kaip yra sakoma, atsarga gėdos nedaro, o sveikata – tai pats brangiausias žmogaus turtas.