Meduje yra žmogaus organizmui reikalingų medžiagų: geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, vitaminų B1, B2, B6, C, PP ir pantoteninės rūgšties. Tačiau šių medžiagų kiekis yra per mažas, kad galėtų patenkinti žmogaus organizmo poreikius. Nors medus nėra nei mineralinių medžiagų, nei vitaminų, nei baltymų šaltinis, tačiau jame gausu žmogui reikalingų angliavandenių.
Nustatyta, kad medus pasižymi baktericidinėmis. Tai priklauso nuo meduje esančių lakiųjų medžiagų – fitoncidų, kurie naikina bakterijas ir grybelius.
Gydymui ir profilaktikai reikia vartoti kokybišką medų, kuris ne tik gerai atrodo, bet yra reikiamos konsistencijos, gero skonio ir neturi pašalinių kvapų. Profilaktiškai reikėtų suvartoti iki 100 gramų medaus per dieną. Šią dozę patariama suvalgyti per 3-4 kartus. Geriausia medų ištirpinti šiltame virintame vandenyje arba arbatoje. Ištirpintas medus geriau įsisavinamas.
Medus vartojamas viršutinių kvėpavimo takų uždegimo atvejais kaip antibakterinė ir kosulį mažinanti priemonė. Norint pasiekti efektyvesnių gydymo rezultatų, patartina medų vartoti su šiltu pienu, su šilta arbata, kitais medikamentais. Gydant kvėpavimo takų ligas, neblogų rezultatų galima pasiekti medaus inhaliacijomis. Medumi gydomi virškinimo trakto susirgimai – gastritas, skrandžio ir dvylikapirštės opaligė, vidurių užkietėjimas. Medaus tirpalu galima reguliuoti skrandžio sulčių rūgštingumą ir atstatyti pažeistą skrandžio gleivinę. Esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui, medus ištirpinamas šiltame vandenyje ir geriamas valanda ar pusantros valandos prieš valgį. Gerų rezultatų galima pasiekti medumi gydant ūmius ir lėtinius kepenų uždegimus. Vakare išgertas medaus tirpalas pagerina miegą ir tinka vartoti nervingiems, jautriems, nemigos kamuojamiems žmonėms. Medus gali sumažinti arterinį kraujo spaudimą ir pagerinti širdies darbą. Nustatyta, kad medus gali pagerinti žaizdų gijimą, nudegimus. Kartais medus yra vartojamas ir burnos ertmės ligoms gydyti. Medumi gydomos ir vaikų ligos: nuo medaus kūdikiai sparčiau auga, būna geresnis kraujas, geriau virškinamas maistas. Medų galima vartoti gydomojoje kosmetikoje: jis švelnina sausą odą, saugo ją nuo pleiskanojimo, suminkština rankų odą, gerina veido odos mitybą.
Žiedadulkių ir medaus mišiniai pagerina apetitą, virškinimą, miegą, savijautą, darbingumą, atstato ir stiprina nervinę pusiausvyrą, padidina hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje. Visos medžiagos žiedadulkėse yra organinės formos, taigi žmogaus organizmas gali iš jų pasiimti tai, kas reikalingiausia.