Bičių pienelis
Natūralus bičių pienelis turi 65% vandens ir 35% kitų medžiagų: baltymų, angliavandenių, riebalų, riebalinių rūgščių ir mineralinių medžiagų, hormonų bei kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Baltymuose yra visos 22 aminorūgštys, visos wnepakeičiamos, t.y. tokios, kokių organizmas patsnegamina, o privalo gauti su maistu. Bičių pienelyje randami visi B grupės vitaminai, taip pat vitaminai G, A, D, PP, E, pantotetinė ir folinė rūgštis. Bičių pienelyje yra net dešimt kartų daugiau vitaminų negu žiedadulkėse.
Bičių pienelis yra labai koncentruotas, pilnavertis, biologiškai aktyvus maisto produktas, turintis daug vertingų maisto medžiagų, atitinkančių subalansuotos mitybos reikalavimus. Pienelis labai gerai virškinamas, žmogaus organizmas įsisavina apie 80% visų pienelyje esančių medžagų.
Natūralus bičių pienelis pasižymi žmogfaus organizmą tonizuojančiomis savybėmis. Jis pagerina bendrą organizmo būklę, apetitą, skatina medžiagų apykaitą, reguliuoja lipidų apykaitą, mažina cholesterino kiekį kraujyje, gerina širdies darbą, padidina kraujospūdį, stiprina regėjimą, atmintį, mažina nuovargį. Gerina fizinį ir protinį darbingumą, tolina senatvę.
Bičių pienelis vartojamas ne tik maistui, bet ir gydymo – profilaktikos tikslu. Jis ypač naudingas po sunkių operacijų, norint greičiau atgauti organizmo jėgas, sergant skrandžio, žarnyno, kepenų bei tulžies pūslės ligomis. Taip pat hipotonijų bei hipotrofijų atvejais.
Maisto racionui papildyti natūralus bičių pienelis vartojamas mažais kiekiais: 15-30 dienų periodais. Su mėnesio pertrauka vartojimą galima pakartoti kelis kartus, ypač žiemą ir pavasarį. Suaugusiam skiriama nuo 50 iki 200mg. bičių pienelio per dieną, o vaikams – po 10-50 mg. per dieną po liežuviu 2-3 kartus.
Lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis su hipotrofija sergantiems vaikams greičiau grįžta apetitas, padidėja kūno masė, nyksta hipotrofijos požymiai, gerėja miegas ir pranyksta padidėjusio dirglumo požymiai. Bičių pienelis teigiamai veikia bronchine astma sergančius žmones. Bičių pienelis reguliuoja vegetacinę nervų sistemą, padidina antinksčių išskiriamą adrenaliną, dėl to išsiplečia bronchai ir išnyksta bronchinės astmos priepuoliai.
Bičių pienelio stimuliuojantis ir tonizuojantis poveikis taikomas kardiologijoje. Ypač didelį efektą jis duoda ankstyvos smegenų kraujagyslių aterosklerozės su išreikįtais neuro-vegetaciniais požymiais atvejais. Tokie asmenys nuo bičių pienelio tampa žvalesni, dingsta jų nervingumas, galvos skausmai, pagerėja atmintis ir regėjimas. Bičių pienelis, kaip mažinantis cholesterino kiekį, yrqa efektyvus ir lėtinio širdies nepakankamumo, ypač poinfarktinės reabilitacijos atvejais.
Teigiamas bičių pienelio poveikis yra skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti. Nuo jo greičiau praeina skausmai, gerėja miegas, dingsta nervingumas. Bičių pienelis teigiamai veikia po sunkių chirurginių operacijų-greičiau atsistato virškinimas, ligonis tampa žvalesnis ir stipresnis. Bičių pienelio 3% tepalas vartojamas dermatologijoje, ir kosmatikoje. Šiuo tepalu sėkmingai gydoma egzema, žvynelinė liga.
Bičių pienelio tepalas kaip kosmetinė priemonė minkėtina veido ir rankų odą, naikina veido šlakus, gerina odos mitybą.
Bičių pikis
Bičių pikis, arba propolis, yra biologinė medžiaga, kurią surenka bitės darbininkės iš medžių pumpurų, jaunų šakelių lapų. Tai stipraus, bet malonaus aromato tamsiai pilka masė. Cheminiu požiūriu bičių pikis yra labai sudėtingas junginys. Jį sudaro įvairios aromatinės medžiagos, vaškas, eterinis aliejus, žiedadulkės. Pikyje taip pat yra mangano, cinko, vario, nikelio, kobalto, kalcio, kalio, fosforo, sieros, natrio, geležies bei magnioJau žiloje senovėje žmonės žinojo, kad bičių pikis gydo ž aizdas, mažina skausmą ir tinimą, šalina blogą kvapą. Liaudies medicinoje bičių pikis dažniausiai vartojamas kaip išorinis, rečiau – kaip vidinis vaistas. Juo būdavo gydomos votys, karpos, nuospaudos, nudegimai.
Bičių pikiu aptepta drobe žmonės apvyniodavo skaudamus sąnarius – skausmai sumažėdavo arba visai praeidavo. Bičių pikiu gydydavo skrandžio opas, plaučių tuberkuliozę, tulžies pūslės ligas, parodantozę. Egipte pikį su medumi vartodavo mirusiesiems balzamuoti, pikio sakus – smuikų lakui gaminti. Sodininkystėje pikio tepalu patariama tepti sužalotas vaismedžių vietas ir paskiepytus medžius, nes pikio tepalas nesušyla saulėje ir nenuteka, o žiemą nesilupa.
Bičių pikis yra antimikrobinis, antivirusinis preparatas, mažina uždegimus, skausmą, skatina audinių regeneraciją, stiprina imunitetą. Juo galima gydyti slogą, gerklės ar balso stygų uždegimą, kitas viršutinių kvėpavimo takų ligas. Gydyti geriausiai tinka 20% aliejinis bičių pikio tirpalas. Jį reikia lašinti į nosį. Pikiu galima gydyti įvairius veido ir ausų uždegimus.
Geriant 100-500 mg. spiritinio bičių pikio tirpalo padidėja tulžies sekrecija, pagerėja kepenų funkcionavimas, greičiau gyja skrandžio opos, tulžies, kepenų ligos, aterosklerozė, odos ligos. Spiritiniai pikio tirpalai gerai gydo grybelines odos ligas, egzemą, neurodermitus, odos tuberkuliozę, nušalimus ir nudegimus. Stomatologai pikiu gydo stomatitą ir parodontozę.
Taigi pikis yra aktyvi biologinė medžiaga, naudinga įvairioms žmogaus organizmo ligoms gydyti.