Skausmai dažniau pasireiškia aktyvesniems vaikams. Šie vaikai, gydytojų teigimu, dažnai turi vadinamuosius hipermobilius sąnarius, silpnas sausgysles ir raiščius, bet labai stiprius raumenis. Medikai ramina tėvelius,kad nerimauti dėl to neverta. Tačiau jei sparčiai augantis vaikas aktyviai sportuoja (pavyzdžiui, kiekvieną dieną lanko futbolo treniruotes), vakare jis gali jausti raumenų skausmą. Skausmai taip pat gali pasireikšti tiems vaikams, kurie tam tikrą laiką sirgo arba buvo neaktyvūs, o po to vėl atnaujino normalią aktyvią veiklą.
Medikų nuomone, augimo skausmus gali jausti bet kurio amžiaus vaikai nuo pat kūdikystės. Jie atsiranda tais periodais, kai vaikas greitai auga – visi vaikai išgyvena greito augimo periodą, kai per kelias savaites jie paauga po kelis centimetrus. Šiais periodais, pasak gydytojų, augimo skausmai atsiranda todėl, kad kaulai auga greičiau už raumenis – raumuo įtempiamas ir pertempiamas. Kai kurie vaikai jaučia stiprius skausmus. Tėvai gali sunerimti, kai jų normaliai aktyvus, energingas vaikas guli lovoje ir skundžiasi, kad jam sunku atsikelti. Neretai dėl skausmų vaikai pabunda ir naktį. Dažną tėvelį neramina mintis, kaip įsitikinti, ar augimo skausmai nėra rimtos ligos simptomas?
Augimo skausmai, pasak portalo „sveikata visiems“ autorių, jaučiami dažniausiai po pietų arba vėlai vakare, ypač jei vaikas dieną užsiėmė energinga ar įtempta veikla. Jei jūsų vaikui nepasireiškia kiti simptomas (temperatūros pakilimas, patinimas, sąnarių uždegimas), prieš kreipiantis į gydytoją pravartu išbandyti kai kurias paprastas priemones. Medikai siūlo kurį laiką sulaikyti vaiką nuo energingos veiklos. Nemalonų skausmą palengvina reguliarus maudymasis karštoje vonioje, ypač prieš einant miegoti. Gali padėti skaudamų vietų masažas. Jei po visų šių procedūrų vaikas vis dar skųsis skausmais, kreipkitės į gydytoją. Augimo skausmai kartais gali būti rimtesnės ligos priežastimi. Gydytojas gali patarti persišviesti rentgenu ir atlikti kraujo tyrimus – taip bus nustatyta, ar nėra lėtinio jaunatvinio artrito, kuris gali paveikti vieną sąnarį ar daugelį. Kiti, pasak medikų, šios ligos simptomai – odos išbėrimas, temperatūros pakilimas, limfmazgių padidėjimas, kartais – akių sveikatos problemos. Vaikas, gydomas antiuždegiminiais vaistais, arba, jei ligos forma ūmi, steroidais, gali išgyti per kelis mėnesius, priklausomai nuo artrito formos ir ligos stiprumo.
Medikai ir psichologai įspėja, kad vaikai gali būti išsigandę ir sunerimę dėl šių nepaaiškinamų skausmų, todėl svarbu juos išklausyti, atsižvelgti į jų nusiskundimus ir nuraminti. Gydytojai pataria nepersistengti – kuo daugiau dėl to tėvai nerimaus ir darys sambrūzdį, tuo labiau nerimaus ir vaikas. Kai kurie vaikai gali net bandyti tuo pasinaudoti siekdami didesnio tėvų dėmesio.