Kaip gera iš žvarbos sugrįžti į namus, kuriuose jauku ir šilta. Šlapią, drėgną ir šaltą rudenį mes laukiame sezoninio šildymo, nepaisant vis didėjančių mokesčių. Bet lazda turi du galus. Kuo namuose šilčiau, tuo sausiau. Kvėpavimo takams sausinanti šiluma – ligų priežastis. Kai oras įšyla, jaučiame, kad kvėpuojame šiek tiek sunkiau, ima troškinti. Gana greitai išdžiūva nosies ir burnos gleivinė, susidaro sąlygos tarpti baciloms. Apninka sloga, ima kankinti bronchitas, gali paūmėti galvos skausmai, lėtiniai spazminiai (obstrukciniai) bronchitai, dermatitai, egzemos ir kt. Kitaip tariant, tampame kvėpavimo ligų taikiniu. Ypač jautriai į pernelyg sausą orą reaguoja sergantieji astma.
Kiekvieną dieną mes, pasak gydytojos pulmonologės-alergologės dr. Eglės Vaitkaitienės, įkvepiame šimtus kubinių metrų oro, kuriame gausu įvairių teršalų. Tad labai svarbi yra oro, kuriuo mes kvėpuojame, kokybė.
Esant sausam patalpų orui, sausėja ir kvėpavimo takų gleivinės. Gydytojos teigimu, pablogėja jų apsauginė funkcija. Didėja pavojus susirgti viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų uždegimu, o sumažėjus organizmo atsparumui, didėja tikimybė susirgti gripu. Blogas mikroklimatas neretai sudaro palankias sąlygas alerginei slogai. Pasak gydytojos pulmonologės-alergologės, galima ir visiškai priešinga nosies gleivinių reakcija – nosies užgulimas. Tuomet tampa sunku kvėpuoti, skauda ar dilgčioja prienosinių ančių srityje, skauda galvą, pablogėja bendra savijauta.
Sausas patalpų oras nepalankus ir akių gleivinei. Jis labai dažnai sukelia akių alergines reakcijas. Akys ašaroja, niežti vokus. Sausų akių pojūtis atsiranda, kai žmogaus akys dėl ašarų plėvelės sutrikimo yra nepakankamai drėkinamos. Išsausėjusi ragena parausta, bijo šviesos. Be akių sausumo, žmogus gali justi niežulį, oda aplink akis išsausėja, kartais paburksta, paryškėja raukšlės. Gydoma ne tik akių lašais nuo alergijos, bet ir skystomis dirbtinėmis ašaromis arba geliais (pavyzdžiui Oculoheel). Juos reikia naudoti 4–5 kartus per dieną, o, jeigu reikia, ir naktį. Beje, akys gali išsausėti ne tik nuo sauso patalpų oro, bet ir ilgiau dirbant kompiuteriu ar nuo oro kondicionieriaus.
Gydytojos pulmonologės-alergologės dr. Eglės Vaitkaitienės teigimu, šaltuoju metų laiku keičiasi ir odos fiziologija. Šildomų patalpų sausas oras sekina ir džiovina mūsų odą (veikiama apsauginė hidrolipidinė plėvelė, ji plonėja, silpnėja). Kai odai trūksta vandens, pablogėja medžiagų apykaita. Tokia oda tampa jautri, šerpetojanti, raustanti. Ypač jautri aplinkos temperatūros ir drėgmės svyravimams yra į alergiją linkusi oda, kurios būklę dar labiau pablogina sausas patalpų oras. Gydytoja pataria vengti sauso oro, per daug karštų patalpų, jei norime padėti savo odai.
Reikėtų pasirūpinti, kad mūsų namuose būtų pakankamai drėgna. Specialistai teigia, kad patalpos santykinis oro drėgnumas turi būti apie 20 proc. Šis skaičius labiau skirtas statistikos mėgėjams, o šiaip 12 kv. m kambariui reikia dviejų drėkintuvų – tada ir naktį sveikai kvėpuosite, ir prabudus ryte neatrodys, kad burna pavirto Sachara.
Rinkoje yra įvairių oro drėkintuvų – karštų garų drėkintuvas užvirina vandenį ir leidžia karštus garus, taip drėkindamas orą. Drėgmė pajuntama greitai. Kadangi vanduo užvirinamas, iki minimumo sumažėja galimybė į orą patekti bakterijoms. Šaltų garų drėkintuvas turi filtrą, kuris iš vandens rezervuaro siurbia vandenį. Filtrą vėdina ventiliatorius, taip paleisdamas vandens garus į orą. Jei oro drėgmė didelė, išleidžiamų garų kiekis natūraliai sumažėja, ir atvirkščiai. Ultragarsiniai drėkintuvai – tarsi pirmųjų dviejų sintezė – jie gali leisti ir šaltus, ir šiltus garus. Juose naudojama aukšto dažnio vibracija vanduo suskaidomas į mikrodaleles. Ventiliatorius pučia į patalpą vandens rūką, ir jis automatiškai išgaruoja. Šie drėkintuvai yra tylūs, naudoja ypač mažai energijos. Keičiama mineralinių nuosėdų šalinimo kasetė užtikrina higienišką, tyrą vandens rūką be mineralinių ir kalkių nuosėdų. Mūsų valia rinktis. Kai kas naudoja specialius akmens masės indus, kabinamus prie radiatorių.
Pasirūpinkime, kad bijodami peršalti, nesusirgtumėme nuo šilumos.