Kas yra inhaliacija? Inhaliacija – vaistinių medžiagų įkvėpimas gydymo tikslu. Garuose esančios gydomosios medžiagos patenka į kvėpavimo takų gleivinę ir atlieka gydomąjį poveikį. Šį gydymo būdą verta pasitelkti atsiradus pirmiesiems kvėpavimo takų ligų požymiams (slogai, tonzilių uždegimui, laringitui, bronchitui, plaučių uždegimui). Garuose esančios gydomosios medžiagos turi didelį kontaktinį paviršių, jos greitai pasisavinamos į kraują, ir atitinkamai ima greičiau veikti. Inhaliacija padeda greičiau pašalinti iš kvėpavimo takų drėgmę ir gleives.
Kada atlikti inhaliacijas? Pajutus pirmuosius peršalimo simptomus galima pradėti atlikti inhaliacijas, kurios tiesiogiai veikia virusų susikaupimo vietas – nosies ertmę, gerklės gleivinę.
Inhaliacija atliekama po valgio, praėjus 1–1,5 val., trukmė 10–15 minučių, gali būti kartojamos 3–4 kartus per dieną. Po procedūros rekomenduojama vieną valandą nekalbėti, nerūkyti, nevalgyti ir neiti į šaltą orą. Jei sloguojate, inhaliacijos metu kvėpuokite nosimi, o išsivysčius trachėjos ar bronchų ligoms – įkvėpkite pro burną, sulaikykite kvėpavimą 2–3 sek. ir iškvėpkite pro nosį.
Druskos inhaliacija. Druska dezinfekuoja uždegimo apimtus kvėpavimo takus, ramina patį uždegimą, lengvina atsikosėjimą, nes skystina skreplius. Į inhaliacijoms skirtą vandenį galite įberti druskos su jodu (2 litruose vandens ištirpinkite vieną nubrauktą jodo turinčios valgomosios arba jūros druskos šaukštą).
Sodos inhaliacija skatina skreplius, lengvina atsikosėjimą. Vietoje druskos į karštą vandenį galite įberti 2–3 arbatinius šaukštelius valgomosios sodos.
Verta žinoti!
Inhaliacijai naudojamas karštas, o ne verdantis vanduo. Reikia palenkti galvą ties indu, užsidengti rankšluosčiu, kad neliktų tarpo orui praeiti, užsimerkti ir kvėpuoti garais. Atlikdami inhaliacijas galvą laikykite palenktą ne arčiau kaip per 20 cm nuo indo, tai padės apsisaugoti nuo gleivinės nuplikimo garais. Netinkamai atlikta procedūra gali turėti neigiamų pasekmių (gali nudeginti, išsausinti gleivinę).