Odą sausina įvairūs išorinės aplinkos veiksniai: maža santykinėoro drėgmė, stiprus vėjas, šaltis, karštis, ultravioletiniai spinduliai. Odos sausumas ir pleiskanojimas sumažėja vasarą (šiltas, drėgnas oras) ir sustiprėja žiemą (šaltas, vėjuotas oras, dėl centrinio šildymo sumažėjusi patalpų drėgmė).Odą sausina ir netinkama jos priežiūra: dažnas prausimasis, ypač karštu vandeniu ir naudojant šarminės reakcijos muilus, odos trynimas šiurkščiu rankšluosčiu. Odos sausumą didina ir kontaktas su dirgikliais tokiais kaip: cheminėmis medžiagomis, skalbimo milteliais, indų plovimo, patalpų valymo priemonėmis, dūmais, įvairiomis medžiagomis, esančiomis parfumerijos produktuose.Taip pat oda sausėja ir dėl nepalakių išorinių aplinkos faktorių (vėjo, saulės, šalčio), dėl neracionalios mitybos, įvairių ligų, skysčių netekimo. Tarkime, piktnaudžiaujant kava, oda taip pat sausėja, nes kofeinas veikia kaip diuretekas. Sausa oda gali būti ir genetiškai nulemta. Tokiu atveju hormonų disbalansas organizme sąlygoja odos riebalinių liaukų hipofunkciją. Nesvarbu kokios sausos odos priežastys, svarbiausia – atstatyti hidrolipidinę odos plėvelę aktyviomis medžiagomis (augaliniais aliejais, natūraliais keramidais, riebiosiomis rūgštimis).
Vartojant daugiau riebiųjų rūgščių turinčio maisto, odos sausumas sumažėja. Sausai odai tinka ir maitinamieji kremai, kurių sudėtyje yra riebiųjų rūgščių, ypač linolinės ir gama-linolinės, kokybiškų augalinių aliejų (avokados aliejus, jojobos, makadamijos, medetkų).Jei oda ne tik sausa, bet linkusi ir stipriam niežėjimui, gali padėti drėgni kompresai. Kadangi sausa oda dažniausiai pasireiškia jautrumu, perdėta reakcija – paraudimu, sudirgimu, polinkiu į alerginius reiškinius, būtina kasdieninė priežiūra preparatais, kurie drėkintų odą, atstatytų odos barjerinę funkciją bei odos epidermio struktūrą. Sausos bei jautrios, alergiškos odos priežiūrai gaminami spiali gydomoji kosmetika (dermakosmetika), kurios galima įsigyti vaistinėse. Šioje kosmetikoje esantys komponentai subalansuoti taip, kad atitiktų sausos odos poreikius – nuramintų sudirgimus, drėkintų odą ir atkurtų odos apsauginį lipidinį sluoksnį. Tokios kosmetikos pagalba, drėgmė laikosi ne pačiose raginėse ląstelėse, o tarp jų t.y. drėkikliai įsiskverbia į epidermio sluoksnį, ten pritraukia bei sulaiko vandenį.
Nereikėtų pamiršti gerti pakankamai skysčių , kad prisipildytų vandens rezervuarai, esantys gliau odoje. Taip pat nereikėtų per ilgai mėgautis vanends teikiamu malonumu, nes ilgai trunkančios vandens procedūros sukelia odos išsausėjimą ir įtrūkimus, o taip pat ir stresas ir nervinės situacijos atsiliepia žmogaus sveikatai – kuo daugiau žmogus nervinasi, tuo silpniau jo oda sulaiko drėgmę, todėl išsausėja oda ir kyla daug problemų.