Vaikų kirmėlinės ligos gana sunkiai diagnozuojamos. Pasirodo, net įprastų tyrimų rezultatais, rodančiais, kad kirmėlių kiaušinėlių nerasta, negalima visiškai pasikliauti, kaip teigia portalo „sveikata visiems“ autoriai. Tuo įsitikinę medikai rekomenduoja ikimokyklinio amžiaus vaikams kasmetinius helmintozės profilaktikos kursus. Daugelis tėvelių nelinkę pritarti tokiai nuomonei, baimindamiesi, kad antihelmintiniai vaistai gali pakenkti sveiko vaiko organizmui. Tačiau jie, medikų nuomone, labai apsirinka.
Sėkmingai diagnozuoti helmintozę pavyksta tik tam tikromis sąlygomis: turint tinkamą mikroskopą (ne per visus mikroskopus įmanoma pastebėti kirminų kiaušinėlius) ir esant šviežių kirminų kiaušinėlių (kirminų patelės juos deda 3-14 dienu intervalu). Štai kodėl apie 80 proc. ligos atvejų lieka nediagnozuoti, ir todėl, PSO teigimu, ikimokyklinio amžiaus (o kartais ir vyresniems vaikams) reikalingas profilaktikos kursas. Nors daugelis parazitologų linkę manyti, kad tyrimų rezultatai yra tikslesni, bet helmintozės profilaktikai ir jie neprieštarauja.
Medikai sako, kad profilaktika nuo kirmėlių reikalinga, nes žmogaus žarnyne gali gyventi daugelio rūšių helmintai, bet dažniausiai randama spalinių, askaridžių ir plaukagalvių. Šie kirminai gali sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą, sukelti pilvo skausmus, alergines reakcijas, susilpninti imunitetą ir visą organizmą. Ilgainiui dėl helmintozės gali išsivystyti lėtinė organizmo intoksikacija, astenija, traukuliai, paūmėti esamos lėtinės ligos (pavyzdžiui, atopinis dermatitas) arba išsivystyti naujų. Profilaktiškai suvartoti vaistai, gydytojų nuomone, gali apsaugoti vaiką nuo visų šių sveikatos sutrikimų. Kai kurių specialistų teigimu, vaikų alergijos gydomos gerokai efektyviau, jei gydymo kursas pradedamas vaistais nuo kirmėlinių ligų. Šie vaistai visiškai nepavojingi, netoksiški ir beveik nesukelia šalutinio poveikio. Viduriavimas ir trumpalaikiai vidurių skausmai, retkarčiais pasireiškiantys juos vartojant, susiję tik su kirminų žūtimi, o ne su vaistų veikliosiomis medžiagomis.
Gydytojai helmintozės profilaktiką rekomenduoja beveik visiems vaikams. Tarp 1,5 iki 7 metų amžiaus ji skiriama 2 kartus per metus: pavasarį ir rudenį. Tokio amžiaus vaikus ypač svarbu apsaugoti nuo kirmėlinių ligų, nes jų organizmo apsauginės jėgos dar per silpnos apsiginti. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams jau užtenka vieno profilaktikos kurso per metus: jis rekomenduotinas vasaros pabaigoje.
Liaudies medicina ir šiam atvejui turi augalinių vaistų. Gydytojai išlukštentas moliūgų sėklas ir iš jų pagamintus preparatus skiria žmonėms, kurie turi kaspinuočių arba askaridžių. Bitkrėslių užpilu iš virškinamojo trakto išvaromos askaridės ir spalinės. Užpilui imama 10 g žaliavos, užpilama stikline verdančio vandens ir geriama po 1 valgomąjį šaukštą 3-4 kartus per dieną. Liaudies medicina nuo kirmėlių pataria valgyti prisirpusias bruknių uogas. Padeda ir česnako užpilas(1 česnakas smulkiai supjaustomas ir užpilamas 100 g degtinės, laikoma 7-8 paras tamsioje, šiltoje vietoje, geriama po pusę arbatinio šaukštelio 3 kartus per dieną). Liaudies medicina kirminams iš virškinamojo trakto varyti siūlo ir paprastųjų amalų užpilą (15 g žaliavos užpilama 200 ml virinto ir ataušinto vandens, palaikoma 12 val., paskui perkošiama ir geriama po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną).
Medikai įspėja, kad mūsų organizmas nevirstų parazitų gimtine, reikia laikytis elementarios asmens higienos. Pirmiausia – plautis rankas. Jei nėra galimybių tai padaryti, pasak žinovų, galima rankas dezinfekuoti bet kokiu skysčiu, turinčiu spirito. Niekada nereikia valgyti neplautų vaisių ir daržovių. Negalima gerti nevirinto upių, ežerų ar kitų telkinių vandens. Jį dezinfekuoti patariama druska (stiklinei vandens ketvirtadalis šaukštelio druskos), actu, citrinų rūgštimi (stiklinei vandens – šaukštelis), į vandenį pusvalandžiui galima įmesti susmulkintų ievos lapų.
Geriausia neužsikrėsti, bet jei taip atsitiko arba įtariate, kad jūsų vaikai turi šių „draugų“- geriausia išeitis vaistais jų atsikratyti ir nesilpninti organizmo, kuris pavasarį ir taip stokoja jėgų kovai su aplinkos pavojais.