Česnakas, pasak gamtos mokslų daktaro A. Čiučkino, daugiametis augalas, paplitęs visame pasaulyje. Česnakas seniai vartojamas kaip prieskonis, kaip priemonė apsauganti nuo maro, choleros ir kitų epideminių ligų. Sakoma, kad česnakas apsaugo ir nuo piktų jėgų.
Dabarties mokslas įrodė, kad senovės žmonės neklydo. Tą nemalonų kvapą česnakui suteikia sieros turinti medžiaga alicinas, kuri yra stiprus baktericidas –antimikrobiškai veikia net praskiestas 125 000 kartų. Alicinas stabdo įvairius destrukcinius procesus virškinamajame trakte, taip pat turi antihelmintinių savybių.
Pastaruoju metu, pasak R. Šiukštos, įvairios pasaulio laboratorijos pateikia naujų eksperimentinių duomenų apie česnako įtaką įvairių ligų gydymui ir jų profilaktikai. Pastebėta, kad česnakas per 4 – 12 savaičių gali sumažinti mažo tankio („blogojo“) cholesterolio kiekį kraujyje, taip pat lėtėja aterosklerotinių plokštelių augimas kraujo indų spindyje (kol kas neaišku, ar taip yra dėl lengvojo cholesterolio kiekio sumažėjimo plazmoje, ar dėl kitų česnake esančių medžiagų). Be to, česnakas mažina širdies infarkto tikimybę žmonėms, sergantiems kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis. Vartojant česnaką, taip pat mažėja kraujo krešumas (trombocitų agregacija), todėl jį reiktų vartoti atsargiau žmonėms, kurie turi kokių nors kraujo krešėjimo sutrikimų.
Anginos, laringitų, burnos ermės uždegimų profilaktikai užtenka skiltelę česnako įsidėti į burną ir periodiškai kramsnoti, taip lyg česnako garais atliktumėte inhaliaciją. Gydant minėtus susirgimus, pasak gamtos mokslų daktaro A. Čiučkino, taip pat ir bronchinę astmą, plaučių tuberkuliozę reikėtų 5-6 kartus per dieną po dešimt minučių pakvėpuoti virš porcelianinio indo, sutrynus jame keletą skiltelių česnako.
Gripo profilaktikai daktaras pataria ant kaklo pasikabinti ir nešiotis marlės maišelį su susmulkintu česnaku, o mažiems vaikams pririšti tokį maišelį prie lovelės ar netoliese padėti.

Sergant gripu greičiau pasveikti padeda susmulkinto česnako garų įkvėpimas po 10-15 minučių 2-3 kartus per dieną. Naudinga ir efektyvu, gamtos mokslų daktaro A. Čiučkino žodžiais tariant, sutepti nosies gleivinę šviežiomis česnako sultimis. Reikėtų susmulkinti vieną skiltelę ir užpilti šaltalankių aliejaus, palaikius 6-8 valandas uždarame inde, perkošti ir gautą skystį lašinti į nosį 3 kartus per dieną po 3-4 lašus pirmomis gripo dienomis. Gripo profilaktikai mokslų daktaras pataria česnaką vartoti su maistu, pasigaminus košelę su obuoliais ir medumi ar tiesiog valgant nedideliais kąsneliais..
Gripo epidemijos metu, sergant bronchitu bei esant virškinamojo trakto negalavimams patariama 1-2 česnako skilteles suvalgyti užgeriant rūgpieniu ar kefyru.
Peršalus padėtų smulkiai supjaustytas česnakas sumaišytas su medumi (1:1), kurį reikėtų valgyti po arbatinį šaukštelį kas valandą, o sergant gripu – po šaukštą, užgeriant šiltu vandeniu.

Pirmasis peršalimo šauklys – sloga, o kovoje su ja gelbsti ir česnakas. Nulupta jo skiltelė perpjaunama išilgai, priglaudžiama prie abiejų nosies sparnelių ir palaikoma apie 15 minučių. Kad česnakas nedirgintų odos, prieš procedūrą reikėtų patepti ją aliejumi, o tokius kompresus dėti prieš naktį. Galima 10 minučių įsikišti į nosį vatos gumulėlį, suvilgytą česnako sultyse arba lašinti česnako sulčių, sumaišytų su pienu. Sloguojant puiki priemonė – praplovimai. Tam naudojamas, pasak gamtos mokslų daktaro A. Čiučkino, stiprus melisos, eukalipto nuoviras, pridėjus keletą lašų maumedžių aliejaus. Plaunama švirkštu du kartus per dieną, tarpais į nosį lašinant česnako aliejų, pagamintą iš vienos dalies šviežių morkų sulčių, vienos dalies saulėgrąžų aliejaus ir keleto lašų česnako sulčių.
Tam tikrais atvejais česnakas gali būti ir priešas. Medikai nerekomenduoja vartoti česnako sergant kepenų ir inkstų ligomis, prieš sudėtingas operacijas. Nederėtų jo vartoti dideliais kiekiais nėštumo ir žindymo periodu. Nepaskyrus gydytojui, nevartoti dideliais kiekiais, jei kartu vartojami kraujo krešėjimą mažinantys vaistai. Česnako preparatus reikia vartoti po valgio, nes gali sutrikti skrandžio veikla. Retais atvejais šis augalas gali sukelti alergines reakcijas.
Kiekvienas iš mūsų savaip sutaria su šiuo kukliu, bet stipriu prieskoniu ir vaistu, kurio atrastume kiekvieno iš mūsų namuose.