Erkės priklauso voragyviams ir yra gausiausia jų grupė. Daugumai erkių reikalingas kitas gyvas padaras, šiuo atveju gyvūnas arba žmogus, kurio krauju erkė maitinasi. Pasak mokslininkų, erkė yra ypatinga tuo, kad jai reikia gerokai daugiau kraujo nei kitiems parazitams. Jeigu įsisiurbusios erkės nepastebime, ji gali gerti kraują net iki 15 dienų. Daugelis erkių rūšių pavojingos gyvūnams bei žmonėms, nes platina infekcines ligas. Portalo erkė.lt žiniomis, žarnose arba seilių liaukose erkės gali turėti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į aukos organizmą. Taip jos gali užkrėsti sunkiomis ligomis: erkiniu encefalitu, borelioze, plačiau žinoma kaip Laimo liga, anaplazmoze (anksčiau vadinta erlichioze), babezioze, erkine dėmėtąja šiltine, Marselio karštlige, tuliaremija bei kitomis.
Mokslininkai mus įspėja, jog erkės mėgsta drėgmę ir šilumą. Dažniausiai jos renkasi drėgnas vietoves ir prieblandą, todėl dažniau aptinkamos tankiame lapuočių miško jaunuolyne, miško proskynose, krūmuose, aukštoje žolėje, kur jos randa laukinių gyvūnų – nuolatinių jų maitintojų ir šeimininkų – ežių, pelių, paukščių. Kad geriau pasiektų savo auką erkės įkopia į žolę ar krūmus. Suaugusi erkė gali įkopti iki 1,5 metro. Aktyvi erkė, anot portalo erkė.lt kūrėjų, aukos paprastai tyko ant žolės stiebelio apie 10–20 cm aukščiau žemės paviršiaus.

Visiems mums, o ypač iškylautojams reikėtų nepamiršti, kad erkės ypač aktyvios vasarą po lietingos dienos. Lietuvoje erkių sezonas paprastai trunka nuo balandžio iki rugsėjo mėnesio galo, bet esant švelniai žiemai jis gali pailgėti. Vidutinė temperatūra, kuriai esant erkė išlieka aktyvi, yra +5˚C. Šaltuoju periodu erkės nėra tokios aktyvios. Žiemą jos pasislepia lapijoje po sniegu ir išalkusios pabunda pavasarį. Po pasaulį erkėms padeda keliauti jų maitintojai: žmonės, gyvūnai, paukščiai –padeda joms įveikti ilgas distancijas.
Medikai taria, kad nėra vienintelio patikimo būdo padedančio apsisaugoti nuo erkių. Tačiau galima kai ką padaryti, kad jų išvengtume.
Gydytojai rekomenduoja skiepytis, ypač dirbantiems endeminėse vietovėse, t.y. miškuose, parkuose, taip pat minėtųjų vietovių nuolatiniams gyventojams ir vasarotojams . Skiepytis patartina ir keliaujant į endemines teritorijas – šalis, kuriose EE virusas yra paplitęs: Rusiją, Latviją, Estiją, Austriją, Vokietiją, Lenkiją, Čekiją, Slovėniją, Slovakiją, Švediją, Suomiją ir kt.

Jei vis dėl to šis „mažulis“ jus pagavo, gydytojai pataria kuo greičiau erkę ištraukti. Nepastebėjus jos išlieka pavojus, kad erkė per žaizdą „įšvirkš“ jums virusą. Gydytojų teigimu, reikia pasistengti nespausti erkės kūnelio ir netepti jo riebalais. Reikia pincetu pamėginti sučiupti erkę kaip galima arčiau galvos. Pašalinti ją truktelėjant atgal. Erkės straubliukas susideda iš mažų kabliukų girliandos, todėl traukiant erkę nereikia sukioti jos į kairę ar dešinę. Žaizdą būtina apiplauti vandeniu su muilu ar dezinfekuoti. Nedraskykite, jei nepavyko pilnai pašalinti erkės ir liko galvutė. Medikų teigimu, galvutę kaip svetimkūnį organizmas pašalins pats. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, blogai jaučiatės, privalote nedelsiant kreiptis į gydytoją. Rekomenduojama pas gydytoją apsilankyti profilaktiškai jeigu jūs nesate pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito.
Vasara būti gamtoje vaikams – tikras rojus, bet tėveliams reikia būti ypač atidiems. Erkėms plona ir švelni vaikų oda – tikras džiaugsmas. Medikai rekomenduoja atvirų kūno vietų odą ištrinti skysčiais, kurie atbaido erkes. Pasak portalo erkės.lt kūrėjų, yra specialiai vaikams skirtų priemonių, bekvapių ir nedirginančių odos. Vaikus patartina rengti šviesiais ir vienspalviais drabužėliais, kad būtų galima lengviau pastebėti ropojančią erkę. Drabužius taip pat rekomenduojama apipurkšti specialia priemone. Po vaikų apsilankymo gamtoje, miške būtina atidžiai apžiūrėti vaiko kūną, ypač galvą. Svarbu apžiūrėti rankas, kojas, kaklą. Geriausia vaiką perrengti kitais drabužiais, o tuos, kuriais buvo lauke, išpurtyti ir pakabinti saulėtame balkone ar kieme, nes saulės erkės nemėgsta ir joje žūva.
Kaip sako seni žmonės, pasisaugok ir Dievas tave saugos!