Pirmiausia reikėtų pagalvoti apie savo organizmo grūdinimą, paruošti jį virusų, siautėjančių šaltuoju metų laiku, atakoms. Išmanantys žmonės pataria jau nuo vasaros kas rytą apsiprausti kontrastiniu dušu, mankštintis ir tinkamai maitintis. Atėjus šalčiams, drėgmei ir ligų sezonui tinkamai rengtis, neperšalti, nepervargti, nesušlapti kojų. Tokiu metu nepatartina lankytis masinių susibūrimų vietose, o savo namuose laikyti susmulkinto česnako ar svogūno, prie mažų vaikų lovelių neblogai būtų pakabinti česnako vėrinėlį. Kartais 2-3 minutes pakramtyti svogūno, nebendrauti su sergančiais, profilaktiškai gerti vitamino C preparatų. Specialistai pataria gerai vėdinti ir dezinfekuoti patalpas.
Vis dėl to pajutus pirmuosius peršalimo simptomus, t.y. atsiradus slogai, gerklės skausmui, užkimimui, kosuliui, sąnarių ir galvos skausmui, karščiavimui ir šaltkrėčiui, reikėtų nedelsiant imtis priemonių. Minėti peršalimo simptomai yra varginantys, bet paprastai nepavojingi, palyginus su gripu, tačiau leisdami jiems įsismarkauti, galime turėti nemalonių pasekmių savo sveikatai.
Jei pasičiupom šalčio dovanėlę…

Po nosies perštėjimo, deginimo arba niežėjimo netrukus prasideda vandeninga sloga ir dažnas čiaudėjimas. Dėl sukelto uždegimo nosies gleivinė paburksta ir pradeda gaminti gausiai tekantį sekretą. Atsiranda užsikimšusios nosies jausmas bei padažnėja čiaudulys. Sekretas iš pradžių būna vandeningas ir bespalvis, tačiau vėliau palaipsniui pereina į klampų ir gelsvai žalsvą. Vandeningą slogą palengvina vaistai, kurie šalina nosies gleivinės paburkimą, t.y. įvairūs purškalai, lašai, tabletės nuo slogos. Tokių vaistų dėka atslūgsta išburkusi gleivinė ir atsilaisvina sinusų latakai, juose susikaupęs skystis gali lengviau nutekėti.
Jei sloga tampa gleivinga, minėti vaistai nebetinka, medikai pataria gerti kuo daugiau skysčių(apie 2 litrus per parą), kurie skystina gleives ir padeda joms lengviau pasišalinti. gali padėti eterinių eukaliptų ar pušų aliejų inhaliacijos.

Atsiradęs kosulys reiškia, kad kvėpavimo takuose pradėjo gamintis daugiau gleivių (sekreto), kurios tampa klampesnės nei įprastai. Tokios gleivės sunkiau pasišalina ir, dirgindamos kvėpavimo takuose esančias laisvas nervų galūnėles, sukelia kosulį. Kad virusinė infekcija nesikomplikuotų ir neprasidėtų bakterinė infekcija, šios gleivės turi būti iškosėtos.
Kosulio gydymas priklauso nuo to, koks jis yra – sausas, dirginantis ar drėgnas ir gleivingas. Pasak medikų, paprastai peršalimas prasideda sausu, dirginančiu, priepuoliniu kosuliu, kuris vėliau, dažniausiai po 2-3 dienų, pereina į drėgną kosulį. Abi dėl peršalimo pasireiškusio kosulio formos gydomos skirtingai: sausam dirginančiam kosuliui, kuris ypač vargina naktį, vartojami vaistai, turintys kosulį slopinančių veikliųjų medžiagų. Tokį kosulį gydo ir karštas pienas su medumi bei vaistažolės(piliarožė, ankstyvasis šalpusnis, islandinė kerpena, miškinė dedešva, siauralapis gyslotis). Drėgnam, gleivingam kosuliui reikalingi vaistai, skystinantys gleives, ir vaistažolės(anyžius, pankolis, raktažolė, saldymedis, čiobrelis), kurios palengvina atsikosėjimą.
Nedidelį gerklės skausmą galima gydytis pačiam. Vaistinėse apstu įvairiausių pastilių, tik ,deja, peršalimo virusų sukeltą gerklės skausmą ir perštėjimą sunku įveikti vaistais. Pasak gydytojų, čiulpiamųjų tablečių ir skalavimo tirpalų veikliosios medžiagos pasiekia tik priekinės gerklės ir burnos ertmės sritį, o gerklų nesiekia. Medikai siūlo rinktis ramunėlių ar šalavijų inhaliacijas.
Atsiradę rijimo sutrikimai, pakilusi temperatūra – tai jau anginos požymiai ir todėl vertėtų nedelsti ir kreiptis į medikus. Nepamirškime, kad vaikui, skaudančia gerkle, būtina gydytojo apžiūra.

Būtinai kreipkimės į medikus jei suaugusiam ar vaikui pakilo temperatūra, nes karščiavimas gali būti nebūtinai peršalimo simptomas. Nedidelis karščiavimas- tai organizmo apsauginė reakcija, kuri skatina organizmą kovoti su ligos sukėlėjais. Aukšta temperatūra gali sutrikdyti organų ir sistemų veiklą, todėl reikalingi vaistai mažinantys karščiavimą.
Bet kokios ligos atveju gydytojo apžiūra ar patarimai tikrai pravers, nes neverta rizikuoti savo ir mūsų vaikų brangiausiu turtu – sveikata! Sveikos mums visiems žiemos!